Obchody 72. rocznicy bitwy na Zwierzyńcu

W dniu 20 marca, w Czarncy, odbyły się uroczystości upamiętniające 72. rocznicę potyczki na Zwierzyńcu, która miała miejsce 19 marca 1944 roku. Obchody zostały zorganizowane przez Szkołę Podstawową w Czarncy oraz Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

W trakcie uroczystości delegacje złożyły wiązanki pod tablicą pamiątkową znajdującą się na budynku tutejszej szkoły, a młodzież szkolna przedstawiła montaż słowno-muzyczny. W uroczystości uczestniczyły także liczne poczty sztandarowe m.in. szkół, policji, organizacji kombatanckich, straży pożarnej, a także przedstawiciele samorządu lokalnego oraz mieszkańcy.

W intencji ofiar tamtych wydarzeń odprawiona została Msza Św. w miejscowym kościele.

Fotorelację z uroczystości można obejrzeć na stronach:

Warto uściślić, iż potyczka na Zwierzyńcu była w zasadzie smutnym pokłosiem dużej akcji zbrojnej, przeprowadzonej poprzedniego dnia na terenie Włoszczowy przez kilka plutonów AK. W trakcie tej akcji przeprowadzono m.in. konfiskaty artykułów z niemieckich magazynów, zniszczono akta gminy i powiatu, urządzenia telefoniczne, a także zlikwidowano konfidentów. Sama akcja zakończyła się sukcesem, a partyzanci bez strat własnych oddalili się w okoliczne lasy. Pluton ppor. „Wolta” udał się w rejon gajówki Zwierzyniec, gdzie zatrzymał się na odpoczynek. Niestety zmęczenie ludzi oraz złe „ubezpieczenie” gajówki spowodowały, iż grupa pościgowa żandarmów, następnego dnia, dość łatwo zaskoczyła partyzantów. Podczas walki jaka się wywiązała, przy próbie wycofania się partyzantów w głąb lasu zginęło ich 11, w tym dowódca plutonu, a 4 zostało ciężko rannych. Utracono także wszystkie zdobyte dzień wcześniej we Włoszczowie artykuły.

Jak więc widać sama potyczka była niestety klęską partyzantów, a nie „brawurową akcją” jak podają niektóre źródła…

___________
Uważasz że ciekawe? Udostępnij i podziel się z innymi! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.