Położenie

Krzepin (GM») położony jest na terenie gminy Secemin w południowo-wschodniej jej części. Aby dotrzeć tam od strony Bebelna należy kierować się w kierunku południowo-zachodnim (ok. 2,5 km). Krzepin praktycznie z wszystkich stron otoczony jest lasami, jedynie od strony południowo-wschodniej znajduje się przesieka.

Fragment zabudowy Krzepina [2010 r.]. Foto W. Cichecki.
Fragment zabudowy Krzepina [2010 r.]. Foto W. Cichecki.

Przez wioskę przepływa ciek Struga Krzepin stanowiący lewy dopływ Białej Nidy. Swój początek bierze w okolicach Bichniowa w gminie Secemin. Jest on zasilany kilkoma mniejszymi ciekami wypływającymi z kompleksu leśnego położonego między Bałkowem, Wałkonowami Górnymi i Krzepinem. Odwadnia kompleksy łąk należące do wsi na terenie gmin: Secemin – Lipiny, Zagórcze, Krzepin oraz Radków – Sulików i Krasów. W pobliżu Krasowa uchodzi do Białej Nidy.

Krzepin wykazuje cechy wioski typu ulicowego. Jego zabudowa ciągnie się wzdłuż końcowego odcinka drogi asfaltowej Wałkonowy Dolne – Krzepin biegnącej w kierunku wschodnim. Później przechodzi ona w drogę utwardzoną kamieniem i łączy się z Bebelnem od zachodniej jego strony. Część zabudowań znajduje się także wzdłuż drogi skręcającej w kierunku południowym, w stronę Zagórcza. Z Krzepina można dojechać w kierunku zachodnim drogą asfaltową do Wałkonów Górnych i Zakrzowa (ok. 1,5 km), w kierunku północnym i północno-zachodnim drogami polnymi przez las do Knapówki, Kątów (ok. 4,5 km) i Czarncy (ok. 5,5 km), w kierunku północnym, a następnie północno-wschodnim do Ludwinowa (ok. 3,5 km), w kierunku wschodnim do Bebelna (ok. 2 km) oraz z Zagórcza do Sulikowa (ok. 2 km), w kierunku południowo-wschodnim do Radkowa (ok. 3 km), w kierunku południowym do Cieszyni (ok. 0,7 km) i Nowinek (ok 1 km) będącymi przysiółkami Bałkowa, a także do Wałkonów Górnych (ok. 2,5 km).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.