Powstanie

Skociszewy to najmłodsza wioska w gminie Radków i jedna z młodszych jeśli chodzi o powiat włoszczowski. Skociszewy przypuszczalnie powstały na terenach należących do dóbr Krasówek i być może w początkowym stadium swojego istnienia były częścią Krasówka, a nie samodzielną wioską. Pomimo tego, iż Skociszewy są wioską stosunkowo młodą trudno ustalić dokładną datę ich powstania. Na mapie Galicji Zachodniej z 1804 roku w miejscu Skociszew widnieje jeszcze las. W księgach metrykalnych parafii Bebelno, Skociszewy jako wioska pojawiają się w roku 1830 i chyba na ten okres należy datować ich powstanie. Teorię tę zdaje się także potwierdzać Mapa topograficzna Królestwa Polskiego z 1839 roku na której widoczna jest już zabudowa Skociszew. Na mapie tej widoczna jest również drewniana karczma położona we wschodniej części Skociszew przy drodze Boczkowice – Podłazie.

Początkowo wioska należała do folwarku w Krasówku i liczyła 20 osad i 107 mórg gruntu. Można snuć przypuszczenia co do pierwotnych właścicieli Skociszew. Zapewne byli nimi właściciele pobliskiego Krasówka czyli Rogozińscy.

W roku 1848 we wsi znajdowała się także karczma, zajazd, kuźnia i dom kowala.

Skociszewy na Mapie Taktycznej Polski z 1936 r. opracowanej przez Wojskowy Instytut Kartograficzny, skala 1:100 000, Warszawa 1936 r., słup 30, pas 46.
Skociszewy na Mapie Taktycznej Polski z 1936 r. opracowanej przez Wojskowy Instytut Kartograficzny, skala 1:100 000, Warszawa 1936 r., słup 30, pas 46.

* * *

Obecnie ogólny obszar wsi z gruntami to ok. 318 ha, z czego na lasy przypada ok. 114 ha, na użytki zielone ok. 28 ha i na grunty orne ok. 167 ha. Przy powyższych danych trzeba jednak pamiętać, że obejmują one także powierzchnię Krasówka, który już od dłuższego czasu stanowi przysiółek Skociszew. Obecna zabudowa Skociszew to ok. 20, a Krasówka ok. 15 domostw mieszkalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.