„Znajdziesz w polu mój grób”

Pozwoliłem sobie zamieścić w całości przedruk tej sztuki scenicznej autorstwa pani Heleny Choińskiej, wydanej w 1946 roku nakładem Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”. Wydaje mi się, iż warto było to zrobić z kilku powodów. Dla niektórych czytelników rozgrywająca się akcja będzie zapewne zbyt „przejaskrawiona”, a czasami nawet sztucznie „upiększona”. Należy jednak pamiętać, iż powstała ona przeszło sześćdziesiąt lat temu, w czasach gdy w pamięci wszystkich były jeszcze świeże wydarzenia wojenne. Zapewne także i autorka tworzyła swoją sztukę będąc pod wpływem tych emocji.

Niniejszy przedruk jest w zasadzie „wierną kopią” tekstu pierwotnego, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Dzięki temu możemy poznać język jakim się wówczas posługiwano.

Kolejnym powodem dla którego warto zapoznać się z tym utworem są rzeczywiste, niezbyt odległe miejsca, w których dzieje się akcja sztuki oraz wymienieni w niej partyzanci Batalionów Chłopskich. Wystarczy tylko porównać pseudonimy ze źródłami, a w większości przypadków poznamy rzeczywiste imiona i nazwiska partyzantów ale to już pozostawiam dociekliwemu czytelnikowi…

Wreszcie kolejny powód. Sztuki pisane przez panią Helenę (w tym także i poniższa) były w latach powojennych bardzo chętnie grane przez okoliczne kółka teatralne. Może więc pora by po ponad sześćdziesięciu latach ktoś podjął się znowu tego zadania…?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.