Scalenie z Ludwinowem

Kobyla Wieś i okoliczne miejscowości na mapie z 1925 r. Mapa Operacyjna Polski, Wojskowy Instytut Kartograficzny 1925, skala: 1:300 000.
Kobyla Wieś i okoliczne miejscowości na mapie z 1925 r. Mapa Operacyjna Polski, Wojskowy Instytut Kartograficzny 1925, skala: 1:300 000.

Nazwa Kobyla Wieś przetrwała do połowy lat 70. XX wieku. Jeszcze „Urzędowe nazwy miejscowości i obiektów fizjograficznych” z 1971 roku wymieniają Kobylą Wieś jako oddzielną miejscowość w której występuje nazwa miejscowa Czechy, nazwa pola Pod Lasem i lasu – Rządowy Las. Jak to już wcześniej zostało wspomniane, w połowie lat 70. XX stulecia Kobyla Wieś została administracyjnie włączona do Ludwinowa i dziś stanowi jego najstarszą część.

Tak właśnie przedstawiały się koleje Kobylego Pola, później Kobylej Woli i Kobylej Wsi (w międzyczasie nazywanej także Kobylepole lub po prostu: Kobyle, Kobyla), a obecnie części Ludwinowa, nazywanej przez miejscową ludność w mowie potocznej Cechami. Stanisław Janaczek nawet ubolewa nad faktem zastępowania przez mieszkańców Ludwinowa nazwy Kobyla Wieś „zniekształconymi” Cechami, gdyż „kobyli” motyw tej nazwy jest wg niego nie tylko nie obraźliwy, ale przypomina o najdawniejszych dziejach tej części Ludwinowa, która kiedyś była oddzielną miejscowością i królewską osadą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.