Pozostałe potyczki

Orzełek Armii Ludowej
Orzełek Armii Ludowej

Jak to już wcześniej zostało niejednokrotnie wspomniane na interesującym nas terenie operował oddział Armii Ludowej pod dowództwem Stanisława Olczyka „Garbatego” który pochodził z pobliskich Nieznanowic. Oddział ten powstał w październiku 1942 r. W grudniu 1942 został rozbity przez Niemców i odtworzony w marcu 1943 r. Sama osoba „Garbatego” oceniana jest jako dość kontrowersyjna podobnie jak i działania jego oddziału.

Poniżej najważniejsze potyczki z udziałem oddziału „Garbatego”:

W dniu 16 sierpnia 1944 r. oddział „Garbatego” został zaatakowany w pobliżu gajówki Zwierzyniec przez siły niemieckie. Wymiana ognia trwała do zmroku, po zapadnięciu którego partyzanci wycofali się wgłąb lasu. Straty partyzantów wynosiły 4. zabitych i 2. rannych. Strat wroga nie ustalono.

W dniu 27 listopada 1944 r. w okolicach Krzepina wspomniany oddział AL rozbroił 21. osobowy oddział niemiecko – ukraiński.

W dniu 30 listopada 1944 r. oddział AL miał potyczkę z Niemcami na skraju lasu koło Krasówka w wyniku której zginęło 4. Niemców.

W dniu 15 stycznia 1945 roku w rejonie Krzepina żołnierze z oddziału AL „Garbatego” trzykrotnie zaatakowali wycofujące się przed wojskami radzieckimi grupy żołnierzy Wehrmachtu. W lesie koło Krzepina rozproszono wycofujący się oddział zabijając 9. i rozbrajając 23. żołnierzy; między Krzepinem, a Sulikowem okrążono 42. żołnierzy, 11. zginęło, a reszta się poddała; w lesie koło Kwiliny zaatakowano kolejna grupę uciekających Niemców. Poległo 23. a 64. wzięto do niewoli i przekazano ich wojskom radzieckim. Podczas tych walk koło Krzepina polegli partyzanci AL: Kazimierz Olczyk „Wrzos”, Jan Jagieło „Śmiały”, Stanisław Turski „Sosna”, Józef Zymek „Babcia”.

* * *

Krzyż NSZ
Krzyż NSZ

Zamiarem autora niniejszego opracowania była prezentacja znanych faktów (przedstawionych w dostępnych źródłach) związanych z działaniami wojennymi, a nie próba oceny osób i wydarzeń z nimi związanych. To rzetelnie potrafią uczynić w zasadzie już tylko nieliczni uczestnicy i świadkowie tamtych wydarzeń oraz wiarygodni historycy. Niemniej jednak smutnym faktem o którym należy wspomnieć były walki bratobójcze do których także niejednokrotnie dochodziło.

W dniu 16 sierpnia 1944 roku, w okolicach Krzepina nastąpiła konfrontacja pomiędzy żołnierzami AL „Garbatego” i Brygady Świętokrzyskiej NSZ w wyniku której zostali pojmani 4. partyzanci z oddziału AL „Garbatego”. Jeden z nich – „Pirat” został zwolniony, drugi – Eugeniusz Szamborski (Samoborski, Sambórski) ps. „Ładny Jasiu” („Ładny”) z Węgrzynowa został zastrzelony. Śmierć poniósł także jeszcze jeden żołnierz z oddziału AL, a jeden zdołał uciec. Niestety występują rozbieżności w źródłach które raz podają, iż śmierć poniósł „Mir”, a „Wiąz” zdołał zbiec, a raz odwrotnie. Wydaje się jednak, że w obu przypadkach chodzi być może tę samą osobę, czyli ppor. Szymona Dworaka (z Mostów) który raz w źródłach występuje jako „Mir”, a raz jako „Wiąz”. Zabici zostali pochowani na cmentarzu w Bebelnie.

Jak to już było wspomniane przy okazji omawiania działalności Batalionów Chłopskich, w tym samym dniu, także pod Krzepinem doszło do konfrontacji żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej z żołnierzami BCh w wyniku której śmierć poniosło dwóch żołnierzy BCh z oddziału „Wiary”.

Jeden komentarz

  1. Wczesne nieznnowice to aktualny Lachowtzw ulgi z, część wsi zamieszkała prz9ez rodzinę olczykow do tej pory zresztą Garbaty leczył się właśnie w domu rodzinnym w Lachowie do oddziału należała duża część rodziny olczykow łącznie z moją mamą, która została aresztowana osadzona we Włoszczowie przewieziono do Czestopchowy później trafiła do Dahau

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.