Czy bebelski kościół został „przeniesiony” z Konieczna?

Wydaje mi się, iż warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy związanej z kościołem w Bebelnie. Mianowicie wśród mieszkańców parafii utrwalony jest pewien ustny przekaz mówiący o tym, jakoby kościół (budowla) do Bebelna został… „przeniesiony” niegdyś z pobliskiego Konieczna.

Żaden ze znanych nam dzisiaj dokumentów źródłowych nie wspomina choćby zdaniem na temat tego rzekomego wydarzenia, a wszystkie dokumenty mówią o budowie (nie „przenosinach”) kościoła w Bebelnie. Wydaje się być mało prawdopodobnym aby taki fakt, jeśli rzeczywiście miałby miejsce, został w źródłach przemilczany. Należy się także zastanowić dlaczego miałby być przeniesiony konieczyński kościół i komu by na tym zależało. Władający wówczas Bebelnem Bystrzanowscy byli rodem eksponowanym i należeli do ludzi zamożnych których stać było na wybudowanie kościoła.

Należy także zestawić ze sobą pewne fakty. Mianowicie z zachowanych dziś dokumentów wiemy, iż w Koniecznie istniały na przestrzeni wieków przypuszczalnie trzy lub cztery kościoły. Obecny – murowany oraz poprzednie – drewniane. Pierwszy kościół (lub pierwsze dwa kościoły) istniał od przełomu wieków XII i XIII do końca XVI wieku. Kolejny kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP i św. Jadwigi, czyli ten który miałby być „przeniesiony”, istniał od początku wieku XVI do połowy wieku XVIII i w swoim schyłkowym okresie, jak możemy się dowiedzieć ze źródeł, był bardzo zniszczony (jaki więc byłby sens jego „przenoszenia”?).

Same przedziały czasowe istnienia interesującego nas kościoła w Koniecznie, a następnie jego „przeniesienia” do Bebelna także zbytnio się ze sobą nie zgadzają. O ile czas domniemanego „przeniesienia” konieczyńskiego kościoła do Bebelna można by jeszcze „nagiąć” do potrzeb legendy z racji tego, że kościół w Bebelnie był konsekrowany w 1725 lub 1745 roku (czyli wtedy gdy najprawdopodobniej drugi kościół w Koniecznie jeszcze istniał), o tyle dziwne wydaje się przenoszenie do innej miejscowości kościoła będącego w ruinie – jak już to wcześniej było wspomniane. Ciężko też sobie wyobrazić by parafia w Koniecznie sama pozbawiła się na prawie pół wieku własnej świątyni, gdyż jak wiadomo obecny kościół został oddany do użytku na przełomie lat 1785/6.

Tak więc chyba z dużym prawdopodobieństwem przekaz o „przenosinach” kościoła z Konieczna można uznać za miejscową legendę. Trudno jednakże jest ustalić genezę jej powstania oraz to jak długo ona już funkcjonuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.