Położenie

Ludwinów (GM») to miejscowość położona na terenie gminy Włoszczowa. Znajduje się ona pomiędzy Wolą Wiśniową, a Bebelnem, przy drodze powiatowej łączącej te miejscowości. Droga ta biegnie niemalże równolegle do odcinka innej drogi powiatowej Włoszczowa – Rogienice. Z Ludwinowa drogą tą można dojechać w kierunku północnym do Woli Wiśniowej (ok. 3 km), w kierunku północno-zachodnim do Kątów (ok. 3 km), a od strony południowej łączy się z Bebelnem. Do Kątów dotrzeć można z Ludwinowa także drogą polną przez las w kierunku północno-zachodnim (ok. 2,5 km) oraz do Czarncy (ok. 3,5 km), do Knapówki w kierunku zachodnim (ok. 5,5 km) oraz do Zakrzowa (ok. 5 km) i Wałkonów Dolnych (ok. 6 km) w kierunku południowo-zachodnim, a także do Krzepina (ok. 3,5 km) kierując się najpierw w kierunku południowo-zachodnim, a następnie na południe. Droga biegnąca przez Ludwinów nie jest raczej drogą ruchliwa, przez co i sama miejscowość dla kogoś „z zewnątrz” sprawia wrażenie spokojnej, sennej polskiej wsi. Z pewnością odczucie to jest potęgowane przez otaczający Ludwinów praktycznie z trzech stron kompleks leśny. Tereny poza zabudowaniami zajmują pola uprawne oraz łąki i pastwiska, podmokłe w niektórych rejonach, zwłaszcza od strony zachodniej.

Ludwinów można zaklasyfikować do grupy wsi jednoosiowych w typie tzw. „ulicówki”, której zwarta zabudowa ciągnie się tylko miejscami po obu stronach drogi. Większość zabudowań znajduje się przy ok. 2 km odcinku drogi asfaltowej. Wyjątkiem są zabudowania w północno-zachodniej części wioski (tzw. Cechy) położone także przy asfaltowej drodze oraz kilka zabudowań w rejonie południowo-wschodnim (tzw. Mały Ludwinów) do których prowadzi polna, utwardzona droga.

Jest to najmłodsza miejscowość wchodząca w skład parafii Bebelno i jedna z młodszych znajdujących się na terenie gminy Włoszczowa. Dzięki temu możemy dość dokładnie przedstawić czas i warunki w jakich powstała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.