Z archiwum – Poświęcenie pomnika w Krzepinie (12.08.1990r.)

Ostatnio w Sieci trafiłem na ciekawy zasób relacji filmowych, autorstwa p. Czesława Mielczarka z Włoszczowy, z różnych uroczystości jakie były organizowane na terenie ziemi włoszczowskiej na przełomie lat 80 i 90 XX w. Jedna z relacji zawiera zapis uroczystości poświęcenia pomnika koło Krzepina, upamiętniającego bitwę partyzancką jaka miała miejsce 27 października 1944 r. w okolicznych lasach.

Uroczystość miała miejsce 12 sierpnia 1990 roku w miejscu usytuowania pomnika, czyli na skraju krzepińskiego lasu, w okolicach drogi prowadzącej do Bebelna (zobacz w Google). W uroczystości tej brały udział poczty sztandarowe organizacji kombatanckich z okolicy, uczestnicy tamtych walk, zaproszeni goście oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Zapis zawiera m.in. relacje świadków tamtych wydarzeń, fragmenty Mszy Św. oraz apel poległych. Pomimo może nie najlepszej jakości tego zapisu (należy jednak jednocześnie pamiętać, że zapisy z takich wydarzeń jeszcze 30 lat temu to rzadkość) zachęcam do obejrzenia tego materiału, gdyż uważam go za dość ciekawy.

Natomiast wszystkich zainteresowanych bliższym poznaniem historii bitwy pod Krzepinem i Zagórczem zapraszam na stronę temu poświęconą.

Zapis pochodzi z konta użytkownika Rafalrvv w serwisie YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.