Na starych mapach – Sulików (cz. 1)

Jakiś czas temu w Sieci trafiłem na jedną z map imperium Habsburgów (Maps of the Habsburg Empire) – First Military Survey (1763-1787). Jest to mapa przedstawiająca tzw. Galicję Zachodnią lub Nową Galicję (niem. Neu-Galizien, West-Galizien). Galicja Zachodnia została utworzona z ziem polskich zagarniętych przez Austrię na mocy III rozbioru Polski w 1795 i w takiej formie istniała w latach 1795-1803.

Dlaczego o tym piszę? Otóż mapa ta zachowała się do dziś i została opublikowana w dość dobrej rozdzielczości, o wiele lepszej niż publikowane dotąd jej fragmenty. Na mapie tej możemy odnaleźć interesujący nas obszar Bebelna i okolicy sprzed ponad 200 lat! Co możemy powiedzieć dziś na podstawie tej mapy o naszej okolicy? Zobaczmy…

Na początek może coś o Sulikowie…

Sulików
źródło: MAPIRE ©

 

Lokalizację Sulikowa zastajemy w zasadzie w tym samym miejscu co obecnie. Ze wschodniej strony zabudowań widoczna jest droga, a w zasadzie trakt pieszy z Bebelna do Radkowa (północ-południe). Podobny trakt jest także widoczny od drogi Bebelno – Radków w kierunku zachodnim (obecnego Zagórcza, które wówczas jeszcze nie istniało), do Bałkowa i Wałkonów. Na północny zachód od drogi do Bałkowa i Wałkonów natomiast wiódł nieistniejący już obecnie trakt, do także nieistniejącej już drogi łączącej Krzepin z Krasowem. Na mapie także brak jest obecnego odcinka drogi od traktu Bebelno – Radków do drogi w kierunku Zagórcza.

Zabudowa ówczesnego Sulikowa usytuowana była głównie wzdłuż biegnącej na zachód drogi do Bałkowa i Wałkonów, na długości ok. 0,5 km od drogi Bebelno – Radków. Nie istniała zabudowa w dalszej, zachodniej części tej drogi (zabudowa na tym odcinku występuje natomiast obecnie). Brak na mapie jest także takiej koncentracji zabudowy jaka obecnie występuje w części północnej miejscowości (odcinek drogi od drogi Bebelno – Radków do drogi w kierunku Zagórcza). Zaznaczony jest tam tylko jeden dom. Obecnie brak jest zabudowań znajdujących się w północno – zachodniej części wsi – na mapie niepołożonych przy żadnym trakcie.

Z mapy wynika, iż wówczas w Sulikowie było ponad dwadzieścia domostw, w części o konstrukcji drewnianej, a w części kamiennej. Być może we wsi funkcjonował już wówczas folwark.

Domostwa otoczone były ogrodami (zapewne chodzi o obszar gdzie uprawiano warzywa), a te z kolei otaczały pola uprawne. W pobliżu, wzdłuż płynącego na północ od miejscowości cieku wodnego, znajdowały się łąki. Ten ciek wodny istnieje do dziś, jednak posiada inny, uregulowany już kształt.

Na skrzyżowaniu drogi biegnącej na zachód, do Bałkowa i Wałkonów z nieistniejącą obecnie drogą do Krzepina znajdował się drewniany krzyż.

Jeśli chodzi o lasy, obejmowały one obszar większy niż obecnie. Najbardziej widoczną różnicą w porównaniu do stanu obecnego jest las jaki istniał od wschodu, oddzielający Sulików od Krasowa. Natomiast od strony północno – zachodniej osady, gdzie obecnie jest wolna przestrzeń, istniał fragment lasu oddzielający Krzepin od Sulikowa.

Wszystkich chcących zapoznać się z dokładniejszą historią tej miejscowości zapraszam na strony temu poświęcone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.