Lata 70-te i 80-te przyniosły poprawę życia na wsi. Wybudowano wiele nowych domów i budynków gospodarczych. Stopniowo mechanizowano i modernizowano gospodarstwa rolne. Powszechnym zjawiskiem w tym okresie była tzw. dwuzawodowość. Polegała ona na tym, że mieszkańcy Bebelna, oprócz uprawy roli, podejmowali także pracę w zakładach i instytucjach pobliskich miejscowości, głównie we Włoszczowie. Chociaż nie tylko. Dojeżdżali do pracy nawet do Zawiercia, Myszkowa, Katowic czy Ogrodzieńca.
Podkreślenia wymaga fakt, że w tym okresie działało na terenie Bebelna, jedno z najliczniejszych w województwie, koło Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (później PSL). Długoletnim prezesem tego koła był dziś już nieżyjący Michał Suliga.
W latach 70-tych w Bebelnie organizowane były dziecińce. Funkcjonowały one w okresie wakacji i otaczały opieką dzieci rolników pracujących przy żniwach i sianokosach. Dziecince finansowane były przez Kółko Rolnicze.
W tym okresie otwarto także w Bebelnie Klub Książki i Prasy RUCH. Klub ten mieścił się początkowo w domu p. Leokadii Drozdowskiej. Później został przeniesiony do domu p. Haliny Lenard. Był on miejscem spędzania wolnego czasu dla młodzieży i dorosłych całej wioski. Został zlikwidowany na przełomie lat 80. i 90. XX wieku.
W Bebelnie działała i działa nadal także filia biblioteki publicznej. W latach siedemdziesiątych i początku osiemdziesiątych mieściła się w domu p. Zimolągów, później została przeniesiona do domu p. Śliwińskich w Bebelnie Kolonii, a od lat dziewięćdziesiątych mieści się w domu p. Suligów w Bebelnie Wsi.
Od wiosny 1985 roku działa w Bebelnie ludowy, kobiecy zespół śpiewaczy „Bebelanki” przy Kole Gospodyń Wiejskich. W chwili założenia (założycielkami były Edwarda Bąk i Aleksandra Kościołek) liczył 24 osoby i znany jest z występów nie tylko na terenie gminy ale i poza jej granicami (Święta Ludowe, Dożynki, Dni Włoszczowy, przeglądy kolęd). Pierwszy występ zespołu miał miejsce na Święcie Ludowym w Kurzelowie w maju 1985 roku. W tym samym roku, jesienią, „Bebelanki” uczestniczyły także w „Dymarkach Świętokrzyskich” i „Panoramie miast Busko Zdrój – Włoszczowa”, a także na dożynkach w Woli Wiśniowej. Szczególną sympatią zespołu cieszyły się Wojewódzkie Konkursy Kolęd i Pastorałek we Włoszczowie w których „Bebelanki” zajęły dwukrotnie drugie miejsce (1995 i 1996) i raz trzecie (1997) w kategorii zespołów ludowych. W latach 1995 i 1997 „Bebelnaki” występowały także w „Buskich Spotkaniach z Folklorem” gdzie były wyróżnione. Z upływem lat zmieniał się i zmniejszał skład zespołu. W roku 2000 liczył on 7 osób.
W roku 1999 oddano do użytku Dom Strażaka (GM») (GSV) – wybudowany m.in. ze składek społecznych, siłami mieszkańców wioski. Powstał on na bazie dawnego, nieużywanego punktu skupu mleka. Budynek ten przejęła w roku 1994 Ochotnicza Straż Pożarna w Bebelnie od włoszczowskiej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej.
…
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu społecznemu obiekt ten został rozbudowany i zaadoptowany na wspominany już Dom Strażaka. Wszystkie prace związane z jego budową, a więc murowanie, tynkowanie, wykonanie więźby dachowej i jej pokrycie, zakładanie instalacji (elektrycznej, wodnej, co), wykonanie stolarki drzwiowej i okiennej, wykonanie elewacji i podłóg były wykonywane społecznie. Na ogólny koszt budowy wynoszący 285 tysięcy złotych, wkład społeczny mieszkańców wyniósł 200 tys. zł.
Obecnie w obiekcie tym znajduje się garaż na samochód, kuchnia wraz z zapleczem, łazienki, sala konsumpcyjna i widowiskowa. Budynek ten jest nie tylko siedzibą miejscowej straży, ale służy także mieszkańcom Bebelna i okolicznych miejscowości jako ośrodek spotkań okolicznościowych, kulturalnych i towarzyskich.
Dziś jednostka OSP Bebelno liczy ok. 30. druhów. Dzięki wsparciu gminy, w styczniu 2005 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie przekazała jednostce samochód bojowy.
W posiadaniu bebelskiej OSP jest także niewielki zbiornik retencyjno-rekreacyjny (GM»).
W roku 2006 (14 maja) Ochotnicza Straż Pożarna w Bebelnie była organizatorem gminnych obchodów Dnia Strażaka. Uroczystości rozpoczęły się zbiórką pod Domem Strażaka, spod którego poczty sztandarowe przeszły do kościoła parafialnego, gdzie odprawiono uroczystą Mszę Świętą. W uroczystościach wzięły udział delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych z Czarncy, Dankowa Dużego, Dankowa Małego, Jeżowic, Konieczna, Kurzelowa, Łachowa, Międzylesia, Przygradowa, Rogienic, Woli Wiśniowej i Włoszczowy. Na uroczystości obecni byli także: wicestarosta Ryszard Maciejczyk, prezes zarządu powiatowego OSP – Wiktor Krotla, prezes gminnego Związku OSP – Józef Grabalski, a także przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej – mł. kpt. Krzysztof Ciosek. Po mszy, uczestnicy uroczystości przeszli ponownie pod Dom Strażaka, gdzie odbyło się wyróżnienie odznaczeniami zasłużonych druhów.
Odznakami „Wzorowy strażak” wyróżnieni zostali druhowie: Jarosław Derbot, Rafał Koszyka, Karol Prymas, Jan Luzar, Mariusz Luzar, Leszek Suliga i Roman Natkowski.
Brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali natomiast: Waldemar Giec, Jan Lelonek, Jacek Lesiak, Marek Lesiak, Mirosław Luzar.
Srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali druhowie: Marian Dyksiński, Stanisław Luzar, Jerzy Suliga, Tadeusz Suliga, Józef Zimoląg.
Całość imprezy uświetniała orkiestra dęta z Konieczna.
W roku 2008 bebelska OSP świętowała 80. lecie swojego istnienia. Uroczystości z tym związane odbyły się 8 czerwca 2008 r. Uroczystą Mszę Świętą w Kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Bebelnie odprawił kapelan powiatowy strażaków ks. Leszek Dziwosz. Podczas nabożeństwa miało miejsce poświęcenie sztandaru strażackiego. Następnie na placu przed strażnicą nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru jednostce. Sztandar z rąk Członka Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP Ireneusza Żaka przyjął Stefan Lesiak – Prezes OSP Bebelno i przekazał go następnie swoim druhom.
Od kilku lat (a dokładniej od 2001 r.) tradycją już się stało, iż corocznie w jeden ze styczniowych, niedzielnych wieczorów organizowany jest „Wieczór Kolęd i Pastorałek”. Od jakiegoś czasu jest nim niedzielny wieczór w dniu „Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, a występy połączone są z kwestą prowadzoną przez wolontariuszy WOŚP.
Pierwsze „Wieczory Kolęd” były organizowane w Domu Strażaka. Kiedy Bebelno doczekało się sali sportowej, impreza ta odbywa się właśnie w tym obiekcie. W imprezie tej z reguły udział biorą uczniowie z miejscowej Szkoły Podstawowej (dawniej Zespołu Placówek Oświatowych), zespół ludowy „Bebelanki”, mieszkańcy Bebelna, a ostatnio także chór męski działający od 2005 roku przy kościele parafialnym w Bebelnie.
Kolędy w wykonaniu uczniów niejednokrotnie wzbogacane są akompaniamentem instrumentów muzycznych. Oprócz samego śpiewania kolęd wszyscy zaproszeni mogą także podziwiać występy dzieci w przygotowanych przez nie jasełkach.
W roku 2007 oddano do użytku mieszkańcom Bebelna długo oczekiwany wodociąg. Mieszkańcy od dawna narzekali na brak dobrej wody (podobnie jak i mieszkańcy sąsiednich miejscowości). Dodatkowo w przypadku występowania długotrwałej suszy zdarzało się także, iż wody w studniach po prostu brakowało.
Ogółem cały wybudowany wodociąg (Bebelno, Ludwinów, Podłazie i część Krasowa – łącznie ok. 250 przyłączy) liczy prawie 15 km długości. Koszt jego budowy to ok. 3 mln zł, z czego połowa została dofinansowana ze źródeł zewnętrznych.
* * *
Obecnie Bebelno stanowią dwa sołectwa: Kolonia i Wieś. Sołectwo Bebelno Kolonia zajmuje powierzchnię niecałych 500 ha z czego lasy stanowią ok. 30 ha, łąki i pastwiska ok. 37 ha, grunty orne ok. 407 ha, nieużytki ok. 5 ha. Sołectwo Bebelno Wieś zajmuje powierzchnię niecałych 500 ha z czego lasy stanowią ok. 145 ha, łąki i pastwiska ok. 136 ha, grunty orne ok. 192 ha, a nieużytki ok. 1 ha. Zabudowa ogółem liczy ok. 230 budynków mieszkalnych.