Bitwa małogoska

W trakcie powstania styczniowego 1863 roku, także w Bebelnie i jego najbliższej okolicy dochodziło do potyczek oddziałów powstańczych z wojskami zaborcy.

W tradycji mieszkańców zachowały się przekazy mówiące o tym jakoby po tragicznej bitwie pod Małogoszczem w dniu 24 lutego 1863 roku, przywieziono furmankami do Bebelna kilku z poległych pod Małogoszczem powstańców i pochowano ich na tutejszym cmentarzu. Znajduje się tam nawet zbiorowa mogiła z płytą na której widnieje się napis:

Ś.P.

ZBIOROWA MOGIŁA 11 ŻOŁNIERZY

POWSTANIA STYCZNIOWEGO

POLEGŁYCH W DNIU 26.II.1863 r.

W BITWIE MAŁOGOSKIEJ

POD DOWÓDZTWEM GEN.

MARIANA LANGIEWICZA

Tablica na zbiorowej mogile poległych powstańców [2008 r.]. Foto W. Cichecki.
Tablica na zbiorowej mogile poległych powstańców [2008 r.]. Foto W. Cichecki.

Przekaz ten niestety nie znajduje odzwierciedlenia w księgach zgonów parafii Bebelno z lat 1863-1864, gdyż nie ma żadnych zapisów o pochówkach, które mogą mieć związki z powstaniem styczniowym. Tym samym brak jest jednoznacznych dowodów, które mogą wskazać – z której to bitwy pochodzą powstańcy pochowani w Bebelnie.

Przypuszczalnie znajdujący się na płycie cytowany powyżej napis ma charakter bardziej symboliczny niż odzwierciedla rzeczywiste wydarzenia jakie miały miejsce.

Przykładem może być choćby sama data bitwy małogoskiej. Miała ona miejsce 24 lutego 1863, a nie 26 lutego jak głosi napis na tablicy. Może tutaj chodzić o powstańców poległych nie w samej bitwie małogoskiej, a poległych lub może ciężko rannych pod Ewelinowem (obecnie gmina Łopuszno) właśnie 26 lutego 1863 roku lub w trakcie odwrotu po tejże bitwie, a zwiezionych do Bebelna i tutaj pochowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.