Czy bebelski kościół został „przeniesiony” z Konieczna?

Wydaje mi się, iż warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy związanej z kościołem w Bebelnie. Mianowicie wśród mieszkańców parafii utrwalony jest pewien ustny przekaz mówiący o tym, jakoby kościół (budowla) do Bebelna został… „przeniesiony” niegdyś z pobliskiego Konieczna.

Żaden ze znanych nam dzisiaj dokumentów źródłowych nie wspomina choćby zdaniem na temat tego rzekomego wydarzenia, a wszystkie dokumenty mówią o budowie (nie „przenosinach”) kościoła w Bebelnie. Wydaje się być mało prawdopodobnym aby taki fakt, jeśli rzeczywiście miałby miejsce, został w źródłach przemilczany. Należy się także zastanowić dlaczego miałby być przeniesiony konieczyński kościół i komu by na tym zależało. Władający wówczas Bebelnem Bystrzanowscy byli rodem eksponowanym i należeli do ludzi zamożnych których stać było na wybudowanie kościoła.

Należy także zestawić ze sobą pewne fakty. Mianowicie z zachowanych dziś dokumentów wiemy, iż w Koniecznie istniały na przestrzeni wieków przypuszczalnie trzy lub cztery kościoły. Obecny – murowany oraz poprzednie – drewniane. Pierwszy kościół (lub pierwsze dwa kościoły) istniał od przełomu wieków XII i XIII do końca XVI wieku. Kolejny kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP i św. Jadwigi, czyli ten który miałby być „przeniesiony”, istniał od początku wieku XVI do połowy wieku XVIII i w swoim schyłkowym okresie, jak możemy się dowiedzieć ze źródeł, był bardzo zniszczony (jaki więc byłby sens jego „przenoszenia”?).

Same przedziały czasowe istnienia interesującego nas kościoła w Koniecznie, a następnie jego „przeniesienia” do Bebelna także zbytnio się ze sobą nie zgadzają. O ile czas domniemanego „przeniesienia” konieczyńskiego kościoła do Bebelna można by jeszcze „nagiąć” do potrzeb legendy z racji tego, że kościół w Bebelnie był konsekrowany w 1725 lub 1745 roku (czyli wtedy gdy najprawdopodobniej drugi kościół w Koniecznie jeszcze istniał), o tyle dziwne wydaje się przenoszenie do innej miejscowości kościoła będącego w ruinie – jak już to wcześniej było wspomniane. Ciężko też sobie wyobrazić by parafia w Koniecznie sama pozbawiła się na prawie pół wieku własnej świątyni, gdyż jak wiadomo obecny kościół został oddany do użytku na przełomie lat 1785/6.

Tak więc chyba z dużym prawdopodobieństwem przekaz o „przenosinach” kościoła z Konieczna można uznać za miejscową legendę. Trudno jednakże jest ustalić genezę jej powstania oraz to jak długo ona już funkcjonuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.