Hipotetyczna lokalizacja osady

Z zachowanych danych można jedynie próbować określić hipotetyczną lokalizacje Szczodrowa (GM»), gdyż dokumenty źródłowe niewiele mówią nam o tej starej, nieistniejącej od dłuższego czasu osadzie.

Przypuszczalne miejsce lokalizacji dawnego Szczodrowa widziane obecnie [2012 r.] od strony południowej (droga Rogienice - Bebelno). Foto W. Cichecki.
Przypuszczalne miejsce lokalizacji dawnego Szczodrowa widziane obecnie [2012 r.] od strony południowej (droga Rogienice – Bebelno). Foto W. Cichecki.

Położony był on przypuszczalnie po północnej lub południowej (lub po obydwóch) stronie drogi z Bebelna do Konieczna w odległości ok. 1 km na północny-wschód od dzisiejszego Bebelna, przed lasem (od strony Ludwinowa) rozdzielającym obecny Ludwinów i Konieczno. To właśnie w tym rejonie odnaleziono ślady osadnictwa od XIV do XVII wieku, po północnej stronie tej drogi. W takim wypadku można podejrzewać, iż Szczodrów mógł być położony lub zajmować część terytorium obecnego Małego Ludwinowa. Nie można zatem wykluczyć, iż osadnictwo na obszarze dawnego Szczodrowa, co prawda z przerwami ale przetrwało do dnia dzisiejszego…

Jeśli chodzi o wielkość tej osady, to możemy domniemywać, iż mogła być ona większa od ówczesnego Kobylego Pola. Może na to wskazywać wysokość pobieranych dziesięcin z Kobylego Pola – 2 grosze i Szczodrowa – 1 ferton (ok. 12 groszy1).

Opis Szczodrowa w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich.
Opis Szczodrowa w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.