Oświetlenie

Lampa naftowa (zawieszana). Ze zbiorów Tadeusza Barankiewicza (serwis internetowy Wola Rębkowska).
Lampa naftowa (zawieszana). Ze zbiorów Tadeusza Barankiewicza (serwis internetowy Wola Rębkowska).

Elektryczność na wsiach pojawiła się stosunkowo niedawno, bo w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wcześniej do oświetlania domów stosowano głównie lampy naftowe. Występowały one w kilku wersjach: stojącej, wiszącej lub przenośnej. Używanie lamp naftowych było związane z częstym uzupełnianiem nafty oraz codziennym czyszczeniem szkiełka które osłaniało knot. W przypadku gdy taka lampa się stłukła lub nawet przewróciła dochodziło do częstych pożarów.

W okresie drugiej wojny światowej dość popularne były lampy karbidowe czyli tzw. „karbidówki” (nafta w czasie wojny była trudno dostępna). Lampy takie składały się z dwóch części, górnej – w której znajdywał się zbiornik z wodą i dolnej – w której znajdował się karbid. Kapiąca na karbid woda wchodziła z nim w reakcję wytwarzając palny gaz acetylen. Ten z kolei ulatniał się specjalną rurką, przy ujściu której był zapalany dając płomień o dość jasnej barwie. Niestety nieprawidłowo skonstruowana lampa niosła za sobą niebezpieczeństwo wybuchu.

Z czasem zarówno lampy karbidowe jaki naftowe, zostały wyparte przez oświetlenie elektryczne, które zaczęło pojawiać się na wsiach z początkiem lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.