Boże Ciało

M. E. Andriolli, Processya Bożego Ciała.

M. E. Andriolli, Processya Bożego Ciała.

Tradycyjnie na Boże Ciało budowane są cztery ołtarze do których zmierza procesja w to święto. Ołtarze te od lat znajdują się w tych samych miejscach: przy kapliczce św. Jana na Zastawiu, w miejscu gdzie stała dawna organistówka, przy krzyżu na rozwidleniu dróg w stronę kościoła i w kierunku szkoły oraz przy dzwonnicy kościelnej. Zawsze dekorowane są one przez wiernych drzewkami i gałęziami brzozowymi, kwiatami oraz obrazami o tematyce religijnej. W każdym ołtarzu ustawiany jest stolik nakryty białym obrusem. W trakcie procesji mężczyźni prowadzą księdza po baldachimem, a dziewczynki (z reguły pierwszokomunijne) sypią zebrane wcześniej z pól kwiaty. W procesji uczestniczą też wszystkie chorągwie, niesione przez mężczyzn.

Z uroczystościami tymi wiążą się różnego rodzaju wierzenia i zwyczaje ludowe. Jednym z nich jest zrywanie gałązek brzozowych z ołtarzy, po przejściu procesji w Boże Ciało (lub w oktawę Bożego Ciała). Zerwanym gałązkom przypisywano szczególne własności. Zatykano je za strzechy chałup i zabudowań gospodarczych. Tym samym miały chronić przed ogniem, piorunami i robactwem, a zatknięte w polu chroniły plony przed szkodnikami.

  • Możesz użyć następujących znaczników HTML : <a> <abbr> <acronym> <b> <blockquote> <cite> <code> <del> <em> <i> <q> <s> <strike> <strong>

  • Komentarz RSS dla tego postu
Na górę